• Plodovi podeželja
  • Plodovi podeželja
  • Sončna tržnica
  • Sončna tržnica

Sirotka zdravi, krepi in čisti organizem. Uporabljajmo jo v vsakodnevni prehrani.

Sveža sirotka je najkakovostnejši del mleka, z zelo kakovostnimi beljakovinami in drugimi koristnimi snovmi. Množično se uporablja za prehranske dodatke za športnike. Cenjena je zaradi svoje bogate sestave, saj vsebuje do pet odstotkov laktoze, okoli 0,5 odstotka rudnin, med slednjimi največ kalija, vitamine, predvsem B skupine, to je B1, B2, B6 in B12, približno en odstotek kakovostnih beljakovin in le malo maščob, okoli 0,4 odstotka, pa tudi zdravju izredno koristne mikroorganizme.

Sirotka pomaga krepiti odpornost našega telesa in sluznice dihal, izboljšuje počutje. Pomaga pri obnovi črevesne flore. Vse bolj je priljubljena za izvajanje očiščevalnih kur (od tedna do treh tednov, na dan popijemo vsaj en liter sirotke).

Sirotko lahko uporabimo tudi v domačem gospodinjstvu za pripravo raznih jedi, pudingov, kuhanje riža, peko domačega peciva, pripravo sadnih krem, za polnovreden zajtrk z žitnimi kosmiči ali za dodatek k sadnim jedem.


Sirotka je bazična in ima veliko kalcija, učinkuje blagodejno na naše telo in jo lahko uživamo vsakodnevno. V zakisanem organizmu vzpostavlja ravnovesje  med kislim in bazičnim. Najbolje je, da popijemo en deciliter na tešče in nato to ponovimo še nekajkrat čez dan. Pitje sveže sirotke se priporoča pri prehladih, proti visoki vročini, pri vnetju na črevesju, vnetju želodčne sluznice, težavah z jetri in podobno.

Zelo koristno je svežo, neprekuhano sirotko uživati s polento, proseno ali ajdovo kašo in kosmiči. Če jo primešamo kuhani in nekoliko ohlajeni proseni kaši, je še posebej očiščevalna, spodbuja in krepi naravno obrambo telesa in v telesu vzpostavi primerno črevesno floro. Iz telesa namreč sirotka odstrani tiste bakterije, ki povzročajo vretje in razna vnetja.

Kisava je še bolj odvajalna in očiščevalna od sirotke. To je mlečnokislinska sekundarna sirotka, ki vsebuje mlečno kislino in zaradi te še močneje učinkuje na telo, medtem ko je v sveži sirotki ni. Za kisavo velja, da je zelo odvajalna, precej bolj kot sirotka, ima tudi izrazitejši okus in močneje učinkuje na organizem, vsebuje rudnine in vitamine, nima pa več beljakovin. Zaradi živih mikroorganizmov učinkuje zelo podobno , vendar precej močneje kot industrijski probiotični napitki. Zato s kisavo lahko naredimo podobno očiščevalno krepčilno kuro kot s sirotko. Kisava v našem telesu še močneje spodbuja delovanje ledvic in jeter in pospešuje izločanje škodljivih snovi iz telesa, učinkuje protibakterijsko, protiglivično in razkuževalno.

Svežo sirotko lahko v hladilniku hranimo do pet dni, potem pa se začne kisati in dobi lastnosti kisave, kar pomeni, da potem vsebuje še več mlečnokislinskih bakterij, koristnih za zdravje. Kisava je uporabna skorajda trajno, saj se zlepa ne pokvari, če jo pravilno hranimo v hladnem prostoru, najbolje v hladilniku.

Iz sveže sladke sirotke se dela t.i. sirotka v prahu, ki se dodaja raznim jedem oz. slaščicam, sirotkin sladkor, razne beljakovinske prehranske dodatke oz. sirotkine beljakovine za športnike itd.

SIROTKINA ZELENJAVNA JUHA
Sestavine:

  •     1 l sirotke
  •     1 dl jušne osnove
  •     2 korenčka
  •     1 večja čebula
  •     4 stroki česna
  •     2 vejici peteršilja
  •     1 žlica oljčnega olja
  •     1 skodelica kisle smetane


Priprava
Sirotka je tekočina, ki ostane pri predelavi mleka v sir. Za sledečo jed  potrebujemo 1 liter preostale sirotke in že pripravljeno poljubno jušno osnovo.

Korenje z nožem ostrgamo, operemo in zrežemo na tanke kolobarje. Čebulo in česen olupimo in na drobno sesekljamo. Peteršilj operemo pod tekočo vodo, ga dobro otresemo in na grobo sesekljamo. V večjo posodo vlijemo malo oljčnega olja, na katerem med mešanjem popražimo čebulo in korenje. Predno prilijemo sirotko, na hitro popražimo še česen. Zalijemo s sirotko, solimo in dodamo še en dl jušne osnove. Na zmernem ognju kuhamo 20 minut, da se korenček zmehča. Proti koncu dodamo še peteršilj in vse skupaj premešamo. Juho odstavimo z ognja in jo pustimo 15 minut, da se nekoliko ohladi. Po tem času v juho vmešamo še kislo smetano. Juho postrežemo takoj, ali pa jo popolnoma ohladimo in postrežemo hladno.

Dodaj komentar


Varnostna koda
Osveži

Sobota, 20. april 2024    12:57:48

PRIJAVA

Prijava

Prijava

Uporabniško ime *
Geslo *
Zapomni si me

Za optimalno delovanje spletne strani uporabljamo piškotke. Z nadaljevanjem se strinjate z uporabo teh piškotkov.

- pravna podlaga (ZEKom-1)

- smernice informacijskega pooblaščenca

  Sprejemam piškotke.
Kaj so piškotki